ETAP 19 – 19.03.2011 Görlitz – Buchholz (27.5 km)
Do Zgorzelca przyjeżdżamy dnia poprzedniego. Fatalna pogoda. Deszcz ze śniegiem i zimno. Idziemy do Görlitz. Kupujemy przewodnik i paszporty na Szlak Ekumeniczny. Udaje się nam także dostać nabitki z herbem miasta na nasze kije pielgrzymie. Kije pochodzą z naszego lasu i mają zamiar towarzyszyć nam w drodze do samego Santiago.
Z noclegu w Zgorzelcu, gdzie moja teściowa pełni rolę prywatnej hospitaleiro, wychodzimy jeszcze po ciemku. O 6:00 jesteśmy już na moście staromiejskim i wchodzimy do Görlitz. Zimno. Wzgórze katedralne, stara ulica Steinweg, Grób Święty. Wychodzimy z miasta i asfaltową ścieżką rowerową docieramy do Ebersbach, gdzie znajduje się kościół św.Barbary i zamek wodny. Po 10 km marszu wkraczamy na zalesione tereny najmniejszych niemieckich gór Königshainer Berge. Na szczycie najwyższego wzgórza Hochstein , miło przyjęci, pijemy w schronisku herbatę. Następny postój w Arnsdorf, gdzie przy okazji podbijamy nasze paszporty. Coraz cieplej, robi się prawdziwa wiosna. W Döbschütz park z zamkiem wodnym, w Melaune park. Betonowa droga , przy której współczesne wiatraki, (dla Oli to zawsze stres), później mijamy jeszcze Tetta, dochodzimy do Buchholz, gdzie mamy załatwione spanie w bauerhofie. Gospodyni okazuje się osobą nad wyraz oszczędną . Nocując za 50 euro śpimy w opakowaniach, pijemy dużo gorącej herbaty i zalewamy kilka gorących kubków.
Nocując w schroniskach między Görlitz a Budziszynem, na kwaterach można zetknąć się z „Losungen” wydawnictwem, z bardzo długą tradycją. ”Losungen” to przewodnik do studiowania biblii, zawierający prawdy – wskazówki na każdy dzień roku, które mają wspierać, wzmacniać i prowadzić wiernego przez cały dzień. Autorem wydawnictwa jest gmina kościoła morawskiego w Herrnhut, małej miejscowości położonej niedaleko szlaku, na płd.-zach. od Görlitz. Bracia morawscy pojawili się na Łużycach w 1722 roku, w wyniku prześladowań protestantów na Morawach. Na terenie majątku hrabiego Mikołaja von Zinzendorf , który wspierał ich duchowo i materialnie, założyli osadę Straż Pańska (Herrnhut). Wspólnota wyznaniowa, bardzo rygorystyczna moralnie wprowadzała elementy dialogu ekumenicznego i dopuszczała do uczestnictwa w nabożeństwach także chrześcijan innych wyznań. Herrnhuci jako pierwsza wspólnota ewangelicka, już w 1732 roku podjęci szeroko zakrojoną działalność misyjną . „Losungen” wydawane są nieprzerwanie od 1731 roku, obecnie drukowane w milionach egzemplarz są tłumaczone na 50 języków. Każda prawda dnia składa się ze starannie dobranych dwóch cytatów z biblii oraz wersu psalmu lub modlitwy. Obecnie kościół morawski liczy na całym świecie ponad 800 tys. członków, z tego 30 tys. w Europie. Dzisiejsze Herrnhut zachowało niepowtarzalną architekturę i układ urbanistyczny. W zbudowanym na planie krzyża greckiego miasteczku, szczególnie godnym uwagi są: Wielka Sala dla wspólnych nabożeństw i zgromadzeń oraz cmentarz, zwany „Bożą Rolą” z jednakowymi, skromnymi nagrobkami z piaskowca..